Co tančíme

    Jak již bylo napsáno v úvodu tak se v Karolíně tančí square dance, line dance, klasické country tance a dříve i round dance - co to je za tance?    

    Square dance je moderní forma amerických country tanců, které se tančí ve čtverylce na anglickou nápovědu, kdy tzv. caller napovídá názvy figur a tanečníci podle toho tančí. Aby jste si mohli square dance zatančit, potřebujete k tomu znát názvy figur a jejich provedení (jak se tyto figury tančí). Názvy figur jsou v angličtině, ale není to nic složitého. Caller kombinací figur vytváří různé zajímavé choreografie. Někdy bývá u tance docela veselo, baví se nejen tanečníci ale i caller.

    Taneční figury mají vždy stejný název a provedení a právě díky anglické nápovědě si je můžete zatančit kdekoliv - nejen ve svém klubu, ale v dalších klubech po České republice a také v zahraničí- Slovensku, Rakousku, Německu, Americe, prostě všude, tam kde se square dancu věnují. Square dance nemá vyhraněný taneční styl, tančí se na různorodou hudbu, na moderní country i současnou taneční hudbu.

    Line dance je moderní americký řadový tanec, při kterém  nepotřebujete partnera. Tanečník tančí sám v řadách (případně i v páru) danou taneční choreografii jednoduchých krokových variací na konkrétní skladbu. Tančit může úplně každý a nemusíte být  tanečními mistry, aby jste tyto tance zvládli.

    Klasické country tance snad ani nemusíme představovat, namátkou Zuzana, Virginie, Rufus, Kuželák, Texas star, Jiffy mixer,....atd. Každý tanec má svou choreografii a tančí se na typickou country hudbu. Tyto tance si můžete zatančit na country bálech.

    Round dance je párový tanec, který vychází z klasických společenských tanců, tančí se také na anglickou nápovědu, kdy tzv. cuer napovídá názvy figur a tanečnící podle toho tančí a tím vytváří choreografii tance.  Základním rytmem je two-step - polkový typ tance, dále pak chacha, jive, mambo, foxtrot, waltz,.. Hudba je libovolná. Zjednodušeně to vypadá jako standardní či latinskoamerické tance.